Multiplikátory
Nejprodávanější
Co je to multiplikátor?
Rybáři se často ptají, jestli při svých občasných výletech k moři nebo na sumce potřebují multiplikátor, nebo jim bude stačit kvalitnější smekací naviják. Jednoznačnou odpověď vám nenabídneme. Jsou ale i tací, kteří tak trochu tápou a nevědí, v čem by vlastně multiplikátor měl být o tolik lepší.
Multiplikátory a jejich obliba se k nám dostaly ze severu Evropy a z Ameriky. Tamní rybáři je používají celkem běžně a to z několika důvodů. Jsou konstrukčně jednodušší, než smekací naviják, vyrábějí se z masivnějšího kovu s odolnějšími prvky, mají větší kapacitu vlasce, což oceníte zejména pokud navíjíte pletenou šňůru, a snesou opravdu hrubé zacházení. U mořské přívlače nebo pilkrování už jsou multiplikátory prakticky jedinou rozumnou volbou.
Multiplikátor se na prut montuje z horní strany a na první pohled ho rozeznáte od klasických navijáků - osa cívky je totiž k prutu kolmo a nikoliv na podél. U pletených šňůr tak nedochází k žádnému kroucení, kterému se někdy u smekacích navijáků nevyhnete navzdory rolničce, obratlíku a všem moderním vychytávkám. Některé velké multiplikátory se nehodí pro nahazování, ale menší modely to umožňují a s trochu cviku lze s nimi dosahovat delších a přesnějších hodů než s klasickým navijákem.
Mechanické a elektrické multiplikátory
I když to vypadá jako zbytečná pohodlnost, jsou chvíle, kdy budete za motorek v multiplikátoru děkovat všem svatým. Pokud se chystáte do Norska a berete to opravdu vážně, zvažte nějaký elektrický multiplikátor, jinak se vrátíte utahaní a naštvaní - zvláště lov mníků, okouníků a cílený lov velkých kelerů se bez elektriky skoro neobejde.