Vážení zákazníci - pozor slevy se nesčítají - tedy po dobu probíhající akce není možné uplatnit slevu 5% za registraci!! Myslete na to že telefon uváděný u vaší objednávky musí být funkční - tedy ho musí někdo zvednout :-). Pokud v práci nemůžete zvednout telefon - uveďte to do poznámky písneme mail či SMS. Děkujeme za pochopení - Mlsport/Tahoun.cz

Rybářské pruty a jejich výběr

Rybářské pruty patří k základnímu a zároveň velmi důležitému vybavení každého rybáře. Od kvality prutu se totiž značně odvíjí váš úspěch. Proto výběru rybářského prutu věnujte patřičnou pozornost a nenechejte se zlákat první reklamou, na kterou narazíte.

Na trhu se setkáte s pruty mnoha více či méně známých výrobců – vyznat se v nich může být někdy obtížné. Pojďme se společně podívat na nejrozšířenější druhy prutů i na to, jak prut vybrat.

Kde budete nejčastěji lovit

Mezi českými rybáři přímo bleskovou rychlostí vzrůstá zájem o lov na moři. Většina milovníků rybolovu však na sladké vody nezanevřela a stále patří k jejich nejčastějším lokalitám. A právě dle toho, zdali chcete chytat na moři či na řekách a rybnících se bude odvíjet vaše rozhodování.
S největší pravděpodobností poprvé sáhnete po prutu do sladkých vod. Až poté možná zatoužíte otestovat své zkušenosti a štěstí na moři. Zaměřme se tedy nejprve na pruty, které upotřebíte v našich vodách.

Rybářské pruty na lov sladkovodních ryb

Do skupiny sladkovodních prutů spadá převážná většina našeho sortimentu – je to dáno především vaší poptávkou. Jelikož jsme země, která nedisponuje mořským pobřežím, je logické, že jako rybáři máte doma určitě jeden či více prutů na lov sladkovodních ryb a až v případě, že se chystáte na moře, pořizujete příslušnou výbavu pro dané účely.

Pruty na sladkovodní ryby dělíme hned do několika kategorií:

Feederové pruty patří mezi nejoblíbenější. Vyznačují se měkkou vyměnitelnou špičkou, která se při záběru ryby ohýbá a tím vám dává jasně najevo, že se potenciální úlovek hlásí o slovo. Feederové pruty se rozdělují do 4 základních skupin dle své velikosti a tvrdosti:

  • Picker – malé tenké pruty do 3 m na lov malých rybek bez zátěže (nebo jen s minimální)
  • Feeder light – pruty s vysokou citlivostí, se kterými již lze lovit i kapry ve vzdálenosti až 40 metrů
  • Feeder medium – pruty s možností odhazování zátěže až 90 gramů a dosahem až 60 metrů
  • Feeder heavy – pruty o obvyklé délce 390 cm pro lov velkých ryb na velkých řekách a jezerech. Vrh. zátěž běžně převyšuje 150g

Matchové pruty

Matchové pruty patřící mezi plavačkové odhozové pruty využívají především sportovní rybáři. Tyto pruty slouží především k lovu středních a větších ryb s využitím tenkých návazců. Match pruty mají velmi ohebný blank, který s přehledem utlumí i výpady bojovějších ryb. Plaváčkové pruty zakoupíte v různých velikostech – volbu délky přizpůsobte prostoru, na kterém budete nejčastěji lovit, jelikož s dlouhým prutem na malém rybníčku hrozí i přehození celé vodní plochy, případně problém se stromy nad hlavou. V případě, že hodláte lovit převážně na tekoucích vodách – sáhněte raději po prutech typu Bolo.

Kaprové pruty

Kaprové pruty patří na jedné straně k naprosté klasice, která však na straně druhé, především díky vysoké oblibě, podléhá neustálému vývoji. S kaprovými pruty si parádně zalovíte na položenou s kukuřící, peletou, boilie nebo živou nástrahou v podobě žížal a červů. Na trhu se běžně setkáte s 2 – 4 dílnými pruty o délkách 3,3 – 3,9 m. Vzhledem k rozsáhlosti sortimentu doporučujeme nákup dobře promyslet. Váháte-li a rádi byste se před nákupem o správnosti výběru ujistili, neváhejte nás kontaktovat.

Vláčecí pruty

Vláčecí pruty jsou kapitolou samou pro sebe. Vláčení je velmi populární rybolovná technika, které slouží teleskopické a dělené pruty pro lov na stojatých, tekoucích i mořských vodách. Vláčecí pruty mají velké rozpětí délek od 1,7 m až po 3 metrové „klacky“ na kapitální candáty, lososy nebo štiky. Výběr přívlačového prutu přizpůsobte prostředí, ve kterém jej chcete používat a také na cílové ryby, které chcete s prutem chytat. Je totiž velký rozdíl, zdali se budete pohybovat na stojatých vodách nebo na rozbouřeném moři.

Teleskopické pruty

Teleskopické biče jsou typem prutů, který je ideální pro lov všech druhů ryb a jejich hlavním kritériem je krátká transportní délka - pro někoho je zkrátka dvoudílný kaprák příliš, 7m prut na plavačku také jinak než jako teleskop nepořídíte. Pruty jsou vyrobeny ze sklolaminátu, nebo uhlíku (karbonu) a ocení je jak začínající, tak zkušení rybáři. S teleskopy se potkáte na každém kroku – přes jejich nevýhodu v nižší životnosti - více spojek - více problémů a slabých míst, jsou stále nenahraditelné.

Rybářské pruty na moře

Mořské pruty jsou odolnější a zvládají lov i v extrémních podmínkách norských fjordů, kde se perete nejen s vlnami a rybou, ale často i s počasím v podobě nepříjemného větru a deště. Správně zvolené oblečení a rybářský prut, společně s dalším nezbytným vybavením však z lovu na moři udělají nezapomenutelný zážitek, na který budete do smrti vzpomínat.

Standardně se setkáte s mořskými pruty, které se rozdělují velmi podobně jako ty sladkovodní. Veškeré mořské pruty jsou vyrobeny z odolných materiálů, které nejsou náchylné na korozi či slanou vodu a odolají i v těžkých situacích, kdy se snažíte zdolat velké mořské ryby – díky své konstrukci se náramně hodí i pro lov sumců.

Než koupíte, pruty testujte

Ať už vybíráte jakýkoliv prut, detailním rozhodováním se zabývejte až ve chvíli, kdy budete s jistotou vědět, že vás daná rybolovná technika bude bavit. Nemá totiž smysl investovat do vybavení v případě, že si vše hodláte nejprve „osahat“. Jestliže zatím přemýšlíte nad konkrétním typem rybářského prutu, poohlédněte se například po známých, pučte si od nich prut a před samotnou koupí si techniky lovu vyzkoušejte.

Nevíte si rady? Sdělte nám své představy a my vám po telefonu, mailem nebo osobně na naší rybářské prodejně v Brně rádi s výběrem pomůžeme.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.