Firesteel - hořčíkové křesadlo pro outdoorové znalce
Pokud si v přírodě chcete rozdělat oheň, většinou sáhnete po zápalkách nebo zapalovači. Jiné to mají ale milovníci survivalu, jakési dobrodružné odnože trampingu, kteří se vyžívají v minimalismu a zkoušejí, co by eventuálně v přírodě zvládli sami bez pomoci. Firesteel je tyčinka z hořčíkové oceli, která slouží jako křesadlo pro rozdělávání ohně dobrodruhům všeho druhu počínaje speciálními složkami armády a konče námi, normálními smrtelníky, co v pátek po práci nasedají na vlak a ujíždějí z ruchu velkoměsta do náruče paní Přírody.
Proč dávat při rozdělávání ohně v přírodě přednost křesadlu firesteel před zápalkami nebo zapalovačem? Ze stejného důvodu, proč vůbec jezdit do přírody, vyměnit postel za kamenitou zem s karimatkou a jídlo v pohodlí domova za kus lančmítu v ešusu. Je to zábava a přiměřená dávka dobrodružství. A zmínění vojáci nebo cestovatelé vědí, že když jste zmoklí na kost, odnesou to často i zápalky a když fouká severák, nepomůže ani zapalovač.
Kliknutím přejdete na sortiment MORA, kde najdete křesadlo Fire steel a vhodné outdoorové nože
Jednoduchý fire steel od firmy MORA, jak ho najdete v našem eshopu. Fire steel lze uchopit pouze do dvou prstů (plastové držátko) a je ho potřeba špičkou opřít o podložku, například přímo do zapalovaného troudu.
Firesteel zblízka
Firesteel je tyčinka z hořčíkové oceli uchycená v malém plastovém držátku, akorát tak na sevření ve dvou prstech. Z tohoto důvodu opíráme špičku firesteelu do troudu a nesnažíme se zbytečně držet celou věc ve vzduchu. Rozměry firesteelu jsou z cestovních důvodů minimální, ne tak jeho účinnost. Firesteel se dá koupit od celé řady výrobců, z nichž velká část k němu jako přívěšek přidává malé ocelové škrtátko. Naše křesadla MORA se dodávají samostatně a podle doporuční výrobce o ně škrtáme tupou stranou našich nožů. Na internetu pak najdete celou řadu dalších návodů a videí, například o tom, čím vším lze z firesteelu vyloudit roj jisker. My se ale držme našeho nože. Hořčíková ocel je o poznání měkčí, než uhlíková ocel nože, ale po pár škrtnutích přece jen uvidíte na svém noži nějakou tu stopu. Proto doporučujeme si do přírody nebrat výstavní nože po rodičích, ale koupit si třeba doslova za babku některý z našich nožů Mora, které jsou pro Firesteel navíc přizpůsobené.
Trochu umělecká fotografie, takhle pěkně létají z firesteelu jiskry, když se o něj umí dobře škrtnout ostrou hranou. V tomto případě škrtá nikoliv nůž Mora, ale kovový přívěsek, který se k firesteelům někdy v základu prodává.
Jak s firesteelem rozdělat oheň
Jak se jiste sami přesvědčíte, z firesteelu po správném škrtnutí ostrou hranou odlétne opravdu důkladný vějíř jisker. Aby byl z jisker také pěkný ohníček, musejí dopadnout do suchého troudu. Ten vyrobíme například k tenkých vrstev kůry břízy, ze suché trávy, chmýří orobince nebo topolu, zkusit můžete lýko některých stromů (loupeme mrtvé stromy, živé lýko nehoří a ještě je to vandalismus), dobrý podpalovač je i suché jehličí na tenkých větvičkách. S trochou cviku se nám potom podaří oheň zapálit v horizontu sekund.
Firesteel uchopíme do prstů za plastové držátko a rychle po něm předejeme hřbetní stranou nože pod správným úhlem. Jak je vidět, pro rozdělání ohně není potřeba ani moc materiálu, stačí, aby byl suchý a aby ho jisrky pěkně pokropily.
Nepříznivé počasí
Někdy je potřeba oheň rozdělávat i ve vlhku nebo větru. Pro tyto účely je nejlepší metodou předvídavost a sběr suchého troudu ještě než se počasí definitivně pokazí. Po bitvě je ale každý generál, že? Ještě když déšť pomalu začíná, dá se vyhrabat suché jehličí z pod toho mokrého, suché jehličí také najdeme ve spodních partiích smrků v lese, dobře hoří i vlhká březová kůra. Kdybyste měli opravdu zmrznout, vzpomeňte si, že máte v batohu určitě toaletní papír nebo kapesníčky, perfektní troud se dá získat rozcupováním dámských vložek nebo tamponů. Pokud z tyčinky firesteelu ostrou hranou hřbetu nože seškrábnete do troudu pár hoblinek, uvidíte skutečný ohňostroj, hořčík hoří opravdu divoce a chytí od něj skoro cokoliv. Pro tyto účely se v některých baleních firesteelu setkáte i s malou cihličkou hořčíkové slitiny, která je ještě měkčí, než samotný firesteel a slouží právě jako zdroj extrémně hořlavých hoblinek.
Jiná situace nás čeká v silném větru. Jeden z nejzajímavějších nápadů je rozdělávat oheň za zástěnou z karimatky - když si uvědomíte, jak krásně do kruhu se stočí, myslím, že lepší zákryt už asi nenajdete.
Je to bezpečné?
Když pomineme rizika spojená s pokropením holé kůže nebo hořlavého šusťáku hořčíkovými jiskrami, je firesteel asi tak stejně nebezpečný, jako cokoliv dalšího, co si do přírody berete s sebou. Hořčík sám o sobě nevzplane, je to prostě kov. K ohřátí na vysokou teplotu potřebuje rychlé škrtnutí ostrou hranou, a to ještě velkou dávku cviku. Stejně jako lze křesat dvěma křemeny, křesá i firesteel. Jinak je zcela netečný.