Feederová guma a její praktické využití
Feederová guma jako součást montáže při rybolovné technice feeder pomáhá eliminovat nebezpečí přetržení vlasce při prudkém záběru. Význam feederové gumy je tím větší, čím větší je nepoměr mezi tuhostí prutu a tloušťkou kmenového a návazcového vlasce, případne nepoměr mezi oběma vlasci. Přes tuto jednoduchou logiku je někdy feederová guma záminkou k hloupým poznámkám okolních rybářů. Nenechte se odradit a používejte vlastní hlavu. Pár drobností Vám řekneme v tomto článku.
Co je to feederová guma?
Tenký proužek vysoce elastické gumy se používá pro tlumení záběrů v několika rybolovných technikách. Při plavané se například s úspěchem používají amortizéry a řada zkušených rybářů s amortizérem experimentuje i ve feederu. My jsme spíš pro to, aby se tyto dva materiály nezaměňovaly, neboť jsou skutečně každý vyrobený pro jiné namáhání.
Feederová guma se v drtivé většině případů montuje za obratík na začátek návazce. V případě nečekaného záběru a tužšího zdolávání ryby se může guma natáhnout zhruba o dvě třetiny své délky. Samozřejmě že se v tlumení energie záběrů nebo při záseku nespoléháme jen na gumu, o tom, jestli rybu vytáhneme z vody, nebo nám uplave s celou montáží, rozhoduje také správně tuhý feederový prut a citlivá práce s brzdou navijáku. Feederová guma ale hlavně při použití jemnějších vlasců stojí často mezi úspěchem a přetržením montáže, o utíkající poraněné rybě s háčkem v tlamě ani nemluvě. Jako odpověď těm, kteří používání feederové gumy odsuzují bychom tedy chtěli vzkázat, že hodně záleží na zbytku výbavy a umění rybáře, a pokud má feederová guma v krajních případech zabránit doživotním následkům na bojující rybě, jsme pro její smysluplné využití. Samozřejmě že má, stejně jako spousta jiných šikovných pomůcek, i svoje nevýhody (o tom na závěr).
Feederová guma Cenex, 10 m. Podle řady znalců pravděpodobně absolutní špička na trhu.
Jak feederovou gumu používáme?
Feederovou gumu potřebujeme na obou koncích spojit s vlascem. Využíváme k tomu malé obratlíky, smršťovací gumové bužírky, uzlíky, nebo kovové sponky. Na gumě se suk váže špatně, to si už každý z nás někdy vyzkoušel. V následující sérii obrázků uvádíme tři možné metody, jak obratlík připevnit ke gumě - děkujeme stránkám Mrk.cz
Jeden z možných postupů při uvazování uzlíku na feederové gumě, dvojitý suk. Začneme běžným sukem, ale na závěr obratlík očkem ještě jednou protáhneme. Zdroj fotografií: www.mivardi.cz
Obvyklejší suk pro feederovou gumu. Zdroj obrázku: www.mrk.cz
Někdy nejjednodušší způsob - kovová svorka. Zdroj obrázku: www.mrk.cz
Uzlíky ve všech případech přetáhneme smršťovací bužírkou, jinak zbytečně riskujeme zamotání vlasce!!
Tak, už víme, jaké použít suky a kam do montáže feederovou gumu umístit. Držíme nůžky v ruce a v druhé kotouč s gumou. Kolik máme ustřihnout? Jako pokaždé, i tady platí, že je to značně individuální. Pro délku použité gumy neplatí žádná univerzální rada, protože - jak jsme si řekli na začátku, je pružnost celé sestavy daná ještě pružností prutu a další roli hraje dobře nastavená brzda a šikovné rybářovy ruce. Jako minimum se uvádí cca 10 cm a maximum se může pohybovat někde na dvoj - trojnásobku, záleží na podmínkách. I tak Vám někdo s klidem řekne, že máte gumu moc krátkou nebo dlouhou, nebo že ji nemáte používat vůbec a naučit se pořádně pracovat s navijákem a prutem.
Návazce si dělejte doma do zásoby, uvázání feederové gumy je jemná práce a rozhodně je lepší ji dělat doma na světle a čistýma rukama, než někde u vody. Guma ale samozřejmě přirozeně stárne a křehne, takže třeba udělat si přes zimu návazce do zásoby na celý rok nemusí být v tomto případě ideální. Určitě si pro vyzkoušení vyrobte návazce s různou délkou gumy, teprve u vody se často ukáže, co funguje.
Jaké má feederová guma nevýhody?
Pokud přidáte do sestavy další pružný prvek a navíc třeba neodhadnete správnou délku, celkem jistě budete mít ze začátku problém s rozeznáváním záběrů a odhadnutím správné doby k záseku. Vlasec je při feederu vypnutý a pruty stojí ve stojanech hodně nakolmo, právě kvůli tomu, aby pružná feederová špička zaznamenala co nejjemnější záběr. Kousek pružné gumy může hodně opatrné záběry utlumit na tolik, že si jich nemusíte všimnout. Proto je potřeba s délkou gumy trochu experimentovat a rozhodně ji nepřehánět a dávat přednost šikovným rukám.
Pro feeder doporučujeme v sortimentu našeho obchodu feederové pruty a kompletní vybavení pro feeder.